Zmiana ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
1. Wsparcie samorządów gminnych realizujących przedsięwzięcia remontowe.
2. Promowanie kompleksowych inwestycji obejmujących obok termomodernizacji również zastosowanie odnawialnych źródeł energii
3. Uproszczenie zasad ubiegania się o premię termomodernizacyjną i remontową
4. Wsparcie modernizacji budynków z wielkiej płyty
5. Rozwiązania dostosowujące Ustawę do uwarunkowań prawnych i ekonomicznych
Wg nowych rozwiązań nie ma już ograniczenia w ubieganiu się o premię remontową dla wspólnot w których występowały większościowe udziały gmin - teraz niezależnie od własności każda wspólnota spełniająca warunki dotyczące premii remontowej może się o takie wsparcie ubiegać.
W przypadku gdy Inwestor realizuje przedsięwzięcie termomodernizacyjne (na podstawie audytu energetycznego) i dodatkowo zainstaluje na budynku źródło OZE w postaci mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 6 kW do 50 kW (dla budynków wielorodzinnych) to wysokość premii termomodernizacyjnej obliczonej dla całej inwestycji wzrasta do 21% kosztów inwestycji. Produkcja z instalacji OZE musi dotyczyć zapotrzebowania na energię w części wspólnej budynku.
Wysokość premii termomodernizacyjnej i remontowej będzie wynikała jedynie z jednego warunku odnoszącego się do kosztów inwestycji. W przypadku premii termomodernizacyjnej będzie to 16% kosztów inwestycji, natomiast dla premii remontowej wysokość ta wyniesie 15% kosztów inwestycji.
Wprowadzony został jeden dodatkowy warunek - kredyt zaciągnięty na realizację inwestycji termomodernizacyjnej lub remontowej musi stanowić min. 50% kosztów inwestycji.
Jeżeli w ramach realizowanego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego na budynku wykonanym w technologii wielkopłytowej zaplanowano dodatkowe wzmocnienie konstrukcji poprzez łączenie warstwy fakturowej z konstrukcyjną w prefabrykatach ściennych, to dodatkowo Inwestorowi przysługuje, poza premia termomodernizacyjną, dotacja w wysokości 50% kosztów zaprojektowania i wykonania wzmocnienia za pomocą kotew stalowych.
Ad.5
W przypadku premii termomodernizacyjnej zlikwidowany został „pośredni” przedział wymaganych oszczędności energii cieplnej w wysokości 15% dla budynków w których wykonana została wcześniej modernizacja systemu grzewczego. W nowym rozwiązaniu pozostają dwa warunki:
- 10% oszczędności - w przypadku modernizacji jedynie sytemu grzewczego
- 25% oszczędności - w pozostałych przypadkach
Inna ważna zmiana dotyczy budynków mieszkalno-usługowych w których od teraz wysokość premii termomodernizacyjnej będzie zmniejszana proporcjonalnie do udziału powierzchni użytkowej części mieszkalnej budynku do całkowitej powierzchni użytkowej budynku - takie rozwiązanie obowiązywało do tej pory w przypadku premii remontowej. Zmiana ta pozwoli ujednolicić sposób wyliczania premii termomodernizacyjnej i remontowej.
Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułów dotyczących audytów energetycznych i audytów remontowych na naszej stronie oraz oczywiście do pełnej treści ustawy.
Wprowadzone zmiany powodują konieczność dostosowania treści audytów energetycznych i remontowych do obowiązujących nowych zasad, dlatego też jeżeli ktoś dysponuje wykonanym audytem to przed złożeniem wniosku konieczna będzie jego aktualizacja.
Zapraszam do kontaktu.